Ričardas Ališauskas

Informatikas, švietimo darbuotojas, valstybės tarnautojas

Gimė 1960 m. rugpjūčio 2 d. Skriaudžiuose, Prienų rajone, Janinos Kulbušauskaitės–Ališauskienės ir Petro Ališausko šeimoje. Turi seserį. Būdamas 5-erių jau puikiai skaitė ir pradėjo lankyti biblioteką. Į mokyklą ėjo, kai dar nebuvo pirmokas – ateidavo į vyresnės sesers Jūratės klasę pasmalsauti. Mokytis pradėjo gimtųjų Skriaudžių aštuonmetėje mokykloje. Pirmoji mokytoja buvo Antanina Gelšvartienė, kuri dar anksčiau mokė ir jo tėtę. Mokykloje buvo ne tik geras mokinys, bet ir aktyvus  sportininkas. Giliai atmintyje išliko „kvadrato“ žaidimas. Ypač pasižymėjo kaip puikus šachmatininkas ir matematikas, dalyvaudavo įvairiose olimpiadose, laimėdamas prizines vietas. 1975 m. baigęs šioje mokykloje 8 klases toliau mokslą tęsė Veiverių vidurinėje mokykloje, kurią 1978 m. baigė Aukso medaliu.

Tolesnis mokslo kelias buvo aiškus – taikomoji matematika Vilniaus universitete, kurį baigė 1983 m.

Pirmoji darbovietė Vilniaus universitetas, dirbo skaičiavimo centro inžinieriumi—programuotoju, 1987 m. jau Mokyklinių kompiuterių programinės įrangos skyriaus vedėju. Jis sukūrė programavimo sistemą BASIC sovietų sąjungoje paplitusiems kompiuteriams BK-0010, BK-0011, UK-NC ir kt.

Lietuvoje atkūrus Nepriklausomybę, 1991 m. buvo pakviestas dirbti į naujai įkurtą Informatikos ir prognozavimo centrą prie Kultūros ir švietimo ministerijos.

Nuo 1996 m. dirba LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje Strateginio planavimo skyriaus vedėju. Čia dirbdamas dalyvavo rengiant įvairius šalies ilgalaikės raidos „Lietuva 2030“ ir „Lietuva 2050“, švietimo strateginius dokumentus. Daug bendradarbiavo su Masačiusetso technologijos instituto, Harvardo, Mančesterio ir kitų universitetų mokslininkais. Inicijavo užsienio mokslininkų knygų ir programinės įrangos vertimą į lietuvių kalbą.

Dalyvavo ir vadovavo daugeliui nacionalinių ir tarptautinių projektų. Keletas iš jų – „Mokyklos tobulinimas informacijos amžiuje“, „Švietimo kokybės valdymo sistemos sukūrimas“, „Lyderių laikas“ ir kt. Į tokius projektus buvo pakviesti JAV, Kanados, Jungtinės  Karalystės, Naujosios Zelandijos, Suomijos ir kt. šalių mokslininkai.

Kaip ekspertas dirba Europos Komisijos ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje. UNICEF, Pasaulio banko, ES ir kitų tarptautinių organizacijų kvietimu skaitė pranešimus Helsinkyje, Bukarešte, Bolcane (Italija), Malmėje, Liuksemburge, Roterdame. Konsultavo švietimo klausimais Bulgariją, Kroatiją, Sakartvelą, Šiaurės Makedoniją, Tadžikiją. Yra skaitęs paskaitas keliuose šalies universitetuose, mokęs informatikos mokyklose.

Parašė per 100 mokslo ir mokslo populiarinimo straipsnių. Turi per 100 kvalifikacinių pažymėjimų iš užsienio ir Lietuvos institucijų. Yra Lietuvos kompiuterininkų sąjungos narys, 1993–1997 m. buvo jos valdybos pirmininkas.

Jaunystėje išmoko groti akordeonu, gitara, dainavo chore. Mėgsta muziką, kiną, teatrą, turizmą. Moka keletą užsienio kalbų.

Gyvena Vilniuje. Vedęs. Su žmona Rasa  užaugino  dukrą ir du sūnus.


Parengė  Pijus Brazauskas
Redaguota  2023 m.  gegužė